Jak překonat pocit „ne-dost-dobráctví“?

Sedím a čtu zajímavý článek v proslulém léčitelském časopise Regenerace.
„Vipassana znamená vidět věci takové, jaké ve skutečnosti jsou. Tato nesektářská technika usiluje o naprosté odstranění mentálních nečistot a bloků a o následné nejvyšší štěstí plného osvobození. Jejím účelem je úplné vyléčení, nejen těla, ale zejména i psychiky.“

Odvrátím pohled od zajímavých řádků plných hluboké pravdy a začnu pozorovat život kolem sebe. Uvědomím si totiž, že jsem doposud v místnosti, jež jsem si zcela neprohlédla a vlastně, že ani nevím, kdo sedí u protějšího stolu.

Zahlcená mysl mi zaslepila oči, sluch i vnímání hlubokou mlhou myšlenek, skrze kterou nebylo možné prohlédnout do přítomnosti.

Sedím v kavárně, kam jsem se stavila na šálek dobré kávy a říkám si, kolik myšlenek asi prolétne během minuty hlavou všem těm lidem kolem?

Zamyšlený Ind neúprosně upírá pohled na svoji nejnovější verzi smartphonu a při tom se mu mezi očima objeví ta starostlivá vráska, kterou má každý z nás, když se zlobí. Skupina slečen různého věku, klepetají a místo pohledu do očí zírají do svých iphonů a nejspíše nevnímají jedna druhou. A náhle si uvědomím, že za mnou sedí dvě mladé slečny, které nejspíše nezpozorovaly realitu kolem sebe, jak jsou zahlceni děním na sociálních sítích.

Ve vteřině si uvědomím sílu slov z řádků, kterou jsem před malou chvílí četla.

„Myšlení se nedá zastavit, když se mysl soustředí například na dech nebo zvuky, jako je tikot hodin, nebo šumění větru, myšlenky přicházejí méně a méně“

A tak mě napadá, co kdybychom vědomě vypínaly myšlenky tehdy, kdy nám začne připadat, že nejsme dost dobré?

Začaly bychom třeba v takové chvíli pozorovat život kolem sebe a prostě být. 🙂

Abych si to natrénovala, začnu tedy vědomě pozorovat život kolem a snažím se vědomě propouštět myšlenky tak, aby mě neokrádaly o kouzlo přítomného okamžiku. Pozoruji snad věčnost a při pohledu na hodinky si uvědomím, že je to pouho pouhá minuta. Jak věčným se náhle stává každý okamžik.

Máme neustále pocit, že nemáme na nic čas, že čas plyne a my ho nedokážeme zastavit. Když dáváme vesmíru signál, že nemáme čas, žijeme v energetickém nedostatku a naše realita se stává odrazem našich vnitřních programů a přesvědčení. Přitom nedostatek je jen vnitřní nastavení, které můžeme z fleku přehodnotit, ale musíme chtít a vědomě na tom pracovat.

„Copak asi v těch smartphonech vidí?

Je mi jasné, že se porovnávají s těmi celebritami, které jsou módní ikonou, sbírají „lajky“ na sociálních sítí a hledají možnost jak vykompenzovat svoje vnitřní pocity „né-dost-dobráctví“.

„Ona má víc folowerů“

„Ona má větší prsa“

„Ona je oblíbená, protože nosí značkové outfity“

„Nikdy nebudu, jako ona“

Náš problém a vlastně věřím, že tento problém se týká nejen žen, je ten, že se srovnáváme. Pořád srovnáváme samy sebe a absolutně odlišnou osobnost a dle kritérií dnešní společnosti, začneme mít vnitřní pocity „né-dost-dobráctví“ a postupně přicházejí i hluboké pocity beznaděje, nepřijetí sama sebe, frustrace a smutku. A nakonec to vyvrcholí vyhořením.

Když se vymaníme z role „soudce“ a přestaneme posuzovat, kdo je hezký a ošklivý, kdo je dobrý a kdo je špatný, máme možnost vidět v každém člověku hlubokou originalitu, ale abychom mohly toto vnímání světa objevit, musíme nejdříve sundat svoji vlastní masku, kterou jsme si nasadily z důvodu, abychom zapadly do společnosti a nahlédnout na to, jaké skutečně jsme. Bez přetvářky, bez toho aniž  bychom se posuzovaly, ale skutečně se podívaly hluboko samy do sebe a definovaly svoje vlastní kvality, kterými oplýváme pouze my.

Ano, protože nikdo není jako my. Vážně nikdo, ani Jeniffer Lopez, nemá stejné kvality, ani holka s obrovskýma prsama od vedle a dokonce ani celebritka, která má desetitisíce folowerů na Instagramu.

Každá bytost na této zemi, má hluboko pod tím nánosem myšlenkových nečistot, programů, předsudků, převzatých vlastností a názorů duši, která určuje její odlišnost, autenticitu a originalitu na této planetě.

A ta duše přišla na tuto planetu, aby se naučila být sama sebou a využívat svůj potenciál. 🙂

Dalším zásadním bodem, který je třeba vypíchnout, je přijetí sama sebe. Přijmout moji odlišnost i s těmi „stránkami“, které úplně nemám ráda. Vím, že to není něco, co by šlo mávnutím proutku, ale přijetí, neznamená smíření se. Pokud máte možnost nějakým způsobem na sobě pracovat a třeba posunou nějakým směrem tu věc, kterou na sobě nepřijímáte, tak proč stále otálíme časem a mrháme vlastním životem? Lenost, nedostatečná vůle, pocit, že to nepomůže. Často nás zužují přesně tyto emoce, které ale můžeme vědomě smést ze stolu a nastolit nový řád a postoj k věcem. Musíme jen skutečně chtít a jít do akce. Když se mi něco nelíbí, tak to prostě změním (jak jsem změnila svůj vlastní život, si můžeš přečíst zde >>) a když to změnit nejde, tak pracuji na přijetí.

Náhle si uvědomím, jakou souvislost mají řádky na začátky článku s „né-dost-dobráctvím“. My lidé máme totiž skutečně tendenci soustředit svoji mysl a pozornost právě na to, co se nám na sobě nelíbí a co samy na sobě nepřijímáme. Jsme příliš kritické samy k sobě a všechno to pramení z porovnávání, posuzování, ideálních vzorů společnosti a pocitu, že nemáme možnost dojít k vysněnému cíli.

Když zaměřujeme pozornost na to „co je špatně“, celá tato energie se začne postupně projektovat do našeho života, do partnerství, do práce, do rodiny a do postoje k životu. Tím pádem začneme vnímat celý život, jako zatracené místo, kde pouze přežíváme.

Zase jsme u toho, že i tohle jde změnit.

Vysněný cíl, je totiž pro každého z nás téměř nemožná stanice, přes kterou musíme projít nespočet překážkami, abychom se tam dostaly. Pak přichází hluboká beznaděj a bezmoc, že to prostě nemůžeme zvládnout. Mnohem lépe se pracuje s vědomím, že nemíříme k cíli, ale pouze k následující stanici.

Znamená to pouze to, že přerušíme myšlenkový vzorec „takhle dalekého cíle nemůžu dosáhnout“ a nastolíme „mým cílem je jít krok dopředu“.

Abych vám to lépe ukázala na reálném příkladu, tak použiji svoji vlastní zkušenost.

Moje vlastní zkušenost s pocitem "ne-dost-dobráctví" a nereálných cílů

Už zhruba třetím rokem sním o online podnikání, o práci, kde jsem sama svým pánem, a kde mohu projektovat svoje kvality a tím pomáhat ostatním lidem. Když jsem si však dala takto vzdálený cíl, zdálo se mi vše nereálné. Živnost, online produkty (kurzy, e-booky), neustálý tok inspirace, technikálie, založení webovek, propojení fakturačních systému, účetnictví.

Nikdy jsem nebyla technicky zdatný typ a tak při prvním pokusu vybudovat něco v podobě online podnikání, jsem ztroskotala, při první krizi, kdy jsem nevěděla, jak na lidi zapůsobit. Frustrace a nemožnost dosáhnout svého cíle, nějakou dobu přetrvávala. Poté se ke mně dostala možnost vstoupit do kurzu „Podnikání z pláže“, kde mě lektorka (Stáňa), vedla postupnými kroky k vytouženému cíli.

A tehdy mi došlo, jak prostá a života měnící metoda to je.

Dávat lidem jen postupné kroky, kdy se oni zaměří pouze na následující cíl a vypustí tím hlubokou představu nereálnosti, dosáhnout vytoužených výsledků.

A tak, krok po kroku, jsem vybudovala vlastní online podnikaní, vlastní komunitu (k uzavřené skupině se můžeš přidat zde >>), překročila jsem cestou několik svých hlubokých strachů a pokračuji dál i přeš veškeré strachy a pocity „ne-dost-dobráctví“ s tvorbou online programu a se zdokonalováním vlastních webovek.

Strachy a myšlenky nereálnosti přicházet nepřestanou, ale každým krokem se stanou méně důležitými a na konci se zcela rozplynou.

Jenom vy se můžete rozhodnout, zda se jimi budete řídit, nebo zda budete postupnými kroky stoupat k takovému cíli, ve kterém se budete skutečně cítit dostatečně dobrá. 🙂

Protože jste. 

Pokud se tedy i vás týká touha dosáhnout vysněného cíle, ať už co se týče vzhledu, či přijetí sama sebe, či cestě k sebelásce, pokuste se aplikovat pouze jednotlivé, postupné kroky. Nelpěte na výsledcích přes noc, nelpěte na dokonalosti.

Dokonalá jste taková, jaká jste!

Nikdo totiž nedosáhl života měnících výsledků přes noc! 🙂

 

Gabriela Gočeva
Jsem guru/poradce pro ženy a pro podnikatelky, které chtějí žít život v souladu s duší. Vedu podnikatelky do hloubek jejich duše, aby mohly najít svoje unikátní téma, které jim přinese lehkost a přirozenou hojnost do života. Zároveň jsem guru pro ženy, které si prochází spirituálním probuzením a chtějí začít tvořit svůj život vědomě a podle sebe. Zároveň se naladíte na pravdu vaší duše a začnete žít v souladu samy se sebou.  Mimo to jsem autorkou e-booku ZDARMA "Z ufňukané holky, šťastnou ženou", který popisuje moji spirituální cestu, která se může stát inspirací i pro vás. Pokud chcete využít mých služeb, můžete se podívat zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.